Şenol Balaban Kimdir

#

1961 Ankara doğumlu Şenol Balaban; ilk, orta, lise ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamladı. 1978 yılında Ankara Belediyesi Gelir Müdürlüğü'nde görev yaptı. 1998 senesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde bulunan Şenol Balaban'ın ticari hayatı ise 2000 yılında başladı. İki çocuk babası olan Şenol Balaban, engellilere yönelik yaptığı çalışmalarıyla da dikkat çekti. Engelli derneklerinde gönüllü faaliyetlerde bulunan Balaban, 2009 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi Meclis Üyeliği'nin yanında Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı oldu. 2010 yılında kurulan Ulusal Omurilik Felçliler Derneği'nin Onursal Başkanı olan Balaban, 2011 kuruluşlu Spastik Engelli Çocuklar Vakfı'nın da (ENSEV) mütevelli heyetinde yönetim kurulu üyesi oldu. Şenol Balaban belediye başkan yardımcılığı görevinin yanı sıra belediyenin engellilere yönelik çalışmalarını da üstlendi. Birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıp, ekibiyle birlikte Yenimahalle Belediyesi'ni “örnek bir belediye” haline getirdi.

Balaban, engelli sporlarına destek vermenin sosyal hayattan kopan engelliler için bir çıkış kapısı olduğunu düşünerek 2009 yılında AYBESK Spor Kulübünü kurdu.

Ampute futbolun yanı sıra tekerlekli basketbol takımını da kulüp bünyesine katan Balaban, kulübe milli yüzücüler ve yıldız takımını ekledi.

Erkekler liginde mücadele eden bedensel engelli bayan oyuncular için dünyadaki ilk bayan tekerlekli sandalye basketbol takımını kuran da yine Şenol Balaban oldu.

“Damdan düşeni anlamak için damdan düşmek gerekmez” düsturuyla hareket ederek ulusal ve uluslararası engellilere yönelik projelere destek veren Balaban, engellilerin edebiyat dünyasında da yer bulmaları amacıyla iki yıl art arda “Engelli Konulu Öykü Yarışması”nı düzenledi.